Gerçek Bir Şamanın Vasiyeti

Konuya girmeden önce okumanızda fayda var…

“Ulu Şaman toprağa defnedilmezler, tabuta konulur, tabut yere çakılan kazıklar üzerine konulur, bu yapılan işleme aranas adı verilir.  Bu ağaç kazıklar zamanla çürür ve tabutun yere düşmesine sebep olur. Bu durumda 3, 6 veya 9 şamanın yardımıyla tabut yeniden çakılan kazıklar üzerine konur. Aynı işlem üç defa tekrarlanır.  Bu işlemler yapılırken şamanın akrabalarından birisi ölür.  Şaman’ın defin töreninde ala renkli beyaz başlı bir inek veya ona benzer bir at kurban edilir.”

“Ölüm günümde fırtınalar eserse geri dönmeyeceğim”

“Matrena adlı bir kadın Şaman şöyle vasiyet etmişti:
“Benim ölüm günümde güçlü rüzgarlar eserse, fırtınalar koparsa, ben geri dönmeyeceğim. Akrabalarım ve ailem rahat edecekler.”

Ve Şaman’ın dediği gibi olmuş

Ve her şey Şamanın dediği gibi olmuş. Şamanın öldüğü gün güçlü rüzgarlar esmiş, fırtınalar kopmuş, ağaçlar devrilmiş, evlerin camları kırılmış, aynı gece bir inek ölmüş, cenaze defnedilirken bir de at ölmüş, kadın şaman gömüleceği yerini de vasiyet etmiş, akrabaları da o yeri kazmışlar, fakat yer sahipleri gömülmesine müsade etmemişler, bunun üzerine mezar çukuruna bir köpek defnetmişler, Şamanı da başka bir yere defnetmişler.  Matrena’nın ölümünden sonra, ikametgahı olan Köyügüye adlı yerdeki gölün buzunda üç ayının yattığını görmüşler. Bu ayıların kadın Şaman’ın ruhları olduğuna inanıyorlar. Adamlar o Şaman kadının ruhunun Tunguz milletinden geldiğini söylüyorlar. Bu arada Türk Dünyası’nda  Ulu Şamanlar’ın ruhlarının üç defa dirildiği söylenir, küçük Şamanlar’ın ise ancak bir defa dirildiği söylenir.

***

Tarkaayı adlı yerde Alaca-Oyuun adlı şaman oturmuştur. O bir zamanlar şöyle anlatmıştır: “Ben önce Tunguz milletinin şamanı idim. Bir gün kayıp olan geyiklerimi ararken tuzağa takılıp öldüm’ (tuzak mızrak idi).  Sonra Sakalar’ın ortasında ikinci defa doğdum. Bu sırtımdaki delik ilk ölümüme sebep olan mızrağın deliğidir. Gelecekte de böyle olacak ve ben köpeği çok olan bir milletin ortasında doğacağım.” şaman şamanizm

Alıntı Kaynağı: Doç.Dr. Yuriy Vasiliev, Saha Halk Edebiyatı Örnekleri S.146

şaman şamanizm

şaman şamanizm

şaman şamanizm

Bir Cevap Yazın